Co jiného v letní Indii zmáčené monzuny, než vyrazit do hor! Ladakh, ukryt na severním výběžku Indie mezi himalájskými pohořími je ta pravá volba. Nadmořská výška až přes 5000 m.n.m. zajišťuje příjemné teploty kolem 23°C a celoroční srážky 50mm zase slibují prakticky bezdeštný pobyt.

Treků je v Ladakhu celá řada. Od několika málo dnů až po 14 denní výpravy. My zvolili nejpopulárnější trek v okolí Lehu – Markha Valley, který svou trasou, i délkou 7 dnů, nejvíce vyhovoval našim představám. O tom, že to nebyla procházka růžovou zahradou budou vyprávět následující řádky doplněné o řadu fotografií. (Pokračování článku…)

Leh© Robert Štípek, Leh, Indie 2011.

PŘÍPRAVY NA TREK
S Aničkou nemáme rádi, když si dovolenou nemůžeme užít po svém. Stejné je to i s doprovodem případných průvodců na treku. Pokud je to jen možné, snažíme se jim vyhnout. Markha Valley absolvuje většina lidí s průvodcem a koňskými nosiči zavazadel. Jde to ale i bez nich o čemž jsme se přesvěčili. Ne, že bychom ostatním občas nezáviděli. To, když se nám zrovna ztratily stopy při překračování horských řek, nebo když naše záda a ramena trpěla s každým kilogramem v batohu zatímco ostatní vykračovali jen s malými baťůžky. A když bolely nohy kůň celý den nesl nejen zavazadla, ale i unaveného turistu.

Na zádech jsme si tak nesli spacáky, stan, pár triček a já navíc prakticky zbytečně dalších pět kilogramů fotovýbavy, kterou nebyly síly při treku vytahovat. Ostatní drobnosti jsme nechali uskladněné v hotýlku v Lehu, abychom se pro ně po týdnu vrátili.

Vlastní vaření jsme zavrhli. Stejně by to obnášelo nést si většinu zásob jídla a to už bychom skutečně konkurovali všem těm ověšeným čtyřnohým mulám. Stravování měly obstarat vesnice a kempy, kde jsme každou noc přespávali. Realita se nakonec scvrkla na jednu až dvě instantní čínské polévky denně jako jedno z mála teplých jídel, které se na treku dalo obstarat. Nabídku na vařenou hlavu horské kozy, kterou měli několik dnů uskladněnou domorodci ve svém stavení, jsme s díky odmítli.

Ještě v Lehu jsme si pořídili knižního průvodce pro trek Markha Valley indického původu. Vedle zevrubných mapek obsahoval také slovní popis trasy pro každý den a ač se to původně nezdálo, velmi nám naši individuální cestu usnadnil.

S teoretickými představami o tom co nás čeká, naivitou a odhodláním jsme 6.7.2011 mohli vyrazit.

DEN 1: SPITOK – ZINCHEN
Délka treku: 15km, 4-5 hodin. Spitok: 3280 m.n.m., Zinchen: 3600 m.n.m.

Abychom mohli vyrazit na trek brzy ráno, odvezl nás do Spitoku, kde trek začíná, taxík za nějakých 260Rs (100Kč). Lepší, než čekat na první autobus odjiždějící z Lehu někdy kolem půl desáté.

Trasa tohoto prvního dne není příliš oblíbená a většina turistů si raději najme jeep, který je zaveze až do Zinchenu. My vyrazili po svých. Napříč vyprahlou krajinou bez stromů, bez stínu, pět hodin sluncem ozářenou prašnou cestou kopírující koryto řeky Indus.

Celý den neprocházíte žádnou civilizací. Jen z dálky vidíte vesnice, které postupně mizí, aby je nahradily prosté hory. Až po nějakých čtyřech hodinách chůze stojí podél treku první „Tea tent“ – stan kde dostane ke koupi čaj, vodu a nějaké sušenky. (Ceny za zboží obvykle dvojnásobné.)

Tea tenty jsou originální improvizací místních obyvatel. Stan je vždy postaven z parašutistického padáku, na kterém vláda v období tuhých zim shazuje do horských oblastí Ladakhu potravinovou pomoc.

Pět hodin prvního dne uteklo poměrně snadno a v zelené oáze poblíž řeky se objevuje vesnice Zinchen nabízející kemp, kde si může každý postavit svůj stan (za tradiční poplatek 100Rs – cca 40Kč). Velmi brzy nám dochází, že pojem vesnice je tu v Ladakhu nepříliš přesný pojem. Zinchen má totiž jen dva domy, nic víc. V přištích dnech nás čekají vesnice i o jednom stavení.

Naše naivní představa, že si ve vesnicích nakoupíme pořádné jídlo se tak rozplývá jak mávnutím kouzelného proutku. Příštích sedm dnů budeme odkázáni jen na prostou nabídku tea tentů. Sušenky a čínské nudlové polévkou tak budou naší záchranou.

SOUVISEJICI FOTOGRAFIE:

DEN 2: ZINCHEN – GANDALA BASE CAMP
Délka treku: 14km, 5-6 hodin. Zinchen: 3600 m.n.m., GandaLa Base Camp: 4500 m.n.m.

To, že byl první den rozehřívací, nám bylo jasné. Ale zkuste to říkat rozlámanému tělu, které se ráno jen ztěží dokázalo pohnout. A to jsme měli před sebou horší věci. Nic naplat, sedm ráno sbalit stan a vyrazit na cestu.

Cílem druhého dne byl GandaLa Base Camp nacházející se 900 výškových metrů směrem vzhůru. Vítejte v horách!

Zinchen je nejvzdálenější místo na trase, kam se dá dojet jeepem. Odsud už vedou jen pěší cestičky, které se nenápadně objevují a opět ztrácí v nerovném terénu. Cesta poloprázdným korytem řeky byla první dvě hodiny nepřijemná. Bez průvodce nebylo tak snadné najít správnou cestu, ale všechno jde, když se chce. Jen to stojí trochu více sil, kterých nemáme zrovna na rozdávání.

Domek strážců národního parku Hemis, kde by mělo být kontrolováno povolení k trekování a kde bychom měli zaplatit poplatek za každý následující den pobytu v NP (20Rs/den) je prázdný a my tak můžeme dál pokračovat krok za krokem do nejbližší vesnice Rumbak.

Ta, obklopena zelenými políčky, nabízí první a poslední Tea tent na trase.

Další hodiny cesty a podlamující se nohy se domotají k zápraží dvoupatrového domku, shazujeme na zem batohy a usedáme na schody. Jsme za polovinou dnešní trasy ve výšce 4210 m.n.m. a marně si lámeme hlavu nad tím, jak se může jeden jediný dům stát vesnicí… Sušenky jsou naší dnešní snídaní i pozdním obědem. Trochu cukru na příštích 300 výškových metrů budeme potřebovat.

Příroda je úžasná. Nové a nové obzory, hory mění své barvy a klikaté cestičky se zarputile omotávají kolem skalnatých obrů. Výhledy berou dech. Ikdyž, možná to bude i nadmořskou výškou, která ubírá ze vzduchu kyslík. Popadnout dech je stále těžší a naše netrénovaná těla trpí jako už dlouho ne. Pohled na Tea tent obložený několika málo stany je pro nás vysvobozením. GandaLa Base camp je konečně tu. Bolelo to. A bolet ještě bude!

SOUVISEJICI FOTOGRAFIE:

PS: Fotografie jsou většinou foceny kapesním kompaktním fotoaparátem a tak by měly sloužít spíš jen dokumentačně.



Související články:


RSS

2 Komentářů

  1. tesim se na pokracovani …

    #1 wordicek (24.07.2011)
  2. Taky se moc těším na pokračování, ale možná, kdyby si přidával ještě o něco více fotek .) xD

    #2 Alterna (21.08.2011)

Přidejte svůj komentář: